Jakie zalety dla użytkownika ma montaż rekuperatora w domu?

gruntowa pompa ciepła
Odpowiednio dobrana pompa ciepła kluczem do ciepłego domu
23 czerwca 2021
rekuperacja schemat

Montaż rekuperacji w domach jednorodzinnych staje się coraz bardziej popularny. Odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza i ogrzewanie nim tego, które dopiero dostaje się do domu, sprawia, że budynek staje się energooszczędny. To jednak nie koniec zalet rekuperacji. Jakie jeszcze korzyści dostrzegają osoby, które zdecydowały się na jej montaż? Sprawdźmy!

Powietrza naprawdę czyste

Jedną z ważniejszych zalet rekuperacji jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się do domu. Domownicy oddychają ogrzanym, lecz świeżym powietrzem, wolnym od kurzu, pyłków, cząsteczek smogu, bakterii, wirusów, a nawet przykrych zapachów. To instalacja, którą w szczególności doceniają alergicy i astmatycy ? we własnym domu mogą oni oddychać pełną piersią.

Brak wilgoci

Rekuperator gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza do domu. To z kolei jest niezbędne, by skutecznie usuwać z niego wilgoć. Rekuperacja wpływa więc na dłuższą żywotność konstrukcji, ale też znajdujących się w domu sprzętów. Dzięki niej bakterie i grzyby mają gorsze warunki do namnażania się, dzięki czemu domownicy nie są narażeni na ich działanie. Z łazienki szybciej znika wilgoć po skorzystaniu z prysznica, krócej też schnie pranie rozwieszona na suszarce.

W domu nigdy nie jest duszno

Zwykła wentylacja grawitacyjna niestety przestaje być wydajna, gdy zakłócony zostaje naturalny ruch powietrza. Zawsze to ciepłe powietrze ucieka w kierunku zimnego, zużyte powietrze z domu powinno więc uciekać kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Jednak gdy na zewnątrz panują upały, zużyte powietrze zostaje w domu i robi się duszno. Rekuperacja wymusza stałe nawiewanie świeżego powietrza do wnętrz, bez względu na panującą na zewnątrz pogodę.

Brak komarów i innych insektów

Gdy w domu robi się gorąco i duszno, większość osób otwiera okna, by wpuścić trochę chłodnego powietrza. W lecie jednak wiąże się to z obecnością komarów i innych owadów. Problem może rozwiązać moskitiera, która jednak ogranicza widok z okna. Użytkownicy rekuperacji w upały nie muszą otwierać okien ? świeże powietrze jest nieustannie wprowadzane do domu. Nic nie ogranicza im widoku przez szyby, nie muszą też podejmować walki z komarami.

Komentarze są wyłączone.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress