Odpowiednio dobrana pompa ciepła kluczem do ciepłego domu

rekuperacja schemat
Jakie zalety dla użytkownika ma montaż rekuperatora w domu?
17 czerwca 2021
fotowoltaika
Kim jest prosument i jak nim zostać?
16 sierpnia 2021
gruntowa pompa ciepła

Coraz więcej osób budujących swoje nowe domy decyduje się na ich ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Nic w tym dziwnego ? to nowoczesne, bezobsługowe, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Wciąż można jednak usłyszeć głosy sceptyków mówiące, że pompa ciepła nie da rady ogrzać domu jednorodzinnego przy dużych mrozach. To oczywiście nieprawda ? pompa musi być jednak odpowiednio dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

To, jakie zapotrzebowanie energetyczne będzie miał dany budynek, może oszacować architekt lub projektant. Można to zrobić też na własną rękę, korzystając z kalkulatorów dostępnych w Internecie. Takie obliczenia są jednak narażone na błędy i grożą zakupem niewydajnej lub przewymiarowanej pompy ciepła. Najlepiej wyliczenia pozostawić specjalistom, którzy instalują pompy, lub też zlecić profesjonalny, lecz dość kosztowny audyt OZC.

Parametry pompy ciepła

Producenci pomp ciepła podają zazwyczaj cztery wartości swoich urządzeń: moc grzewczą, moc chłodniczą, moc elektryczną i współczynnik COP.

Moc grzewcza (Pg) to kluczowy parametr pompy ? to właśnie odpowiednio dobrana moc grzewcza zapewnia w domu ciepło. Najprościej obliczyć ją, mnożąc powierzchnię domu przez jego zapotrzebowanie energetyczne (np. 120 m2 * 40 W/m2 = 4,8 kW). Dodatkowo dolicza się 1 kW, jeśli pompa ma ogrzewać też wodę.

Moc elektryczna (Pe) mówi o tym, jak ekonomiczna jest dana pompa ciepła. Im niższa jej wartość, tym lepiej.

Moc chłodnicza (Pch) to moc, którą sprężarka może maksymalnie pobierać ciepło ze źródła dolnego. Jeśli pompa ma również chłodzić dom, wartość ta powinna być jak najwyższa.

Współczynnik COP to parametr wydajności cieplnej, określający energooszczędność danej pompy. Najprościej mówiąc, to stosunek pomiędzy mocą pompy a energią, którą zużywa. Im wyższy wskaźnik COP, tym pompa jest bardziej wydajna.

Czym grozi zły dobór pompy?

Warto pamiętać o tym, że za słaba pompa jest równie złym wyborem, jak za mocna. Pompa o zbyt małej mocy po prostu nie ogrzeje domu do komfortowej temperatury i konieczne będzie korzystanie z alternatywnego źródła ciepła. Z kolei przewymiarowana pompa będzie zbędnym wydatkiem. Ponieważ będzie produkować za dużo ciepła, dojdzie do jej częstego włączania i wyłączania. To z kolei przekłada się na jej szybsze zużycie.

Komentarze są wyłączone.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress