Ciepło lub chłodno – jak działa rekuperator?

pompa ciepła
Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?
22 grudnia 2021
kobieta trzyma w dłoniach tablet z aplikacją smart home
Czym jest Smart Home?
5 kwietnia 2022
rekuperator

W ostatnich latach na popularności zyskują nowoczesne rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie czy wentylację domu. Mowa tutaj przede wszystkim o urządzeniach i instalacjach, które pozwalają czerpać energię z naturalnych zasobów planety, na przykład o pompach ciepła czy instalacjach fotowoltaicznych. Oprócz tego na uwagę zasługuje też rekuperator, który umożliwia odzyskiwanie ciepła za pomocą wymiennika. Jak działa, kiedy się przydaje i jakie są zalety tego urządzenia?

Czym jest rekuperator i jak działa to urządzenie?

Z uwagi na to, że odnawialne źródła energii stale zyskują na popularności, to dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również rekuperatory. Warto wiedzieć przede wszystkim, że jest to centralna wentylacja z odzyskiem ciepła, której najważniejszą funkcją jest nawiewanie świeżego powietrza do pomieszczeń przy jednoczesnym wywiewaniu tego zużytego na zewnątrz. Za poprawną pracę rekuperatora odpowiedzialny jest przede wszystkim wspomniany wcześniej wymiennik ciepła. To właśnie od niego uzależnione są wartości parametrów odzysku ciepła. Na rynku dostępne są trzy rodzaje wymienników, czyli krzyżowy obrotowy i przeciwprądowy, przy czym za najlepsze uważane są te ostatnie.

Kiedy i dlaczego warto zainteresować w rekuperator? 

Osoby, które odwiedzają nasz sklep z instalacjami do energii odnawialnej w Ustroniu, nierzadko zastanawiają się, czy warto zainwestować w rekuperator. Rozważając taką decyzję, warto pamiętać przede wszystkim o oszczędności, która wiąże się z zakupem urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ rekuperator zapewnia odzysk energii z powietrza, co skutkuje obniżeniem zapotrzebowania energetycznego, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania.

Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej pogoda czy temperatura nie mają znaczenia dla jej funkcjonowania. Ponadto użytkowanie rekuperatora jest niezwykle intuicyjne ? wystarczy ustawić, ile metrów sześciennych na godzinę ma być wymienione. Dzięki takiemu rozwiązaniu można skutecznie i wygodnie schładzać wnętrza w lecie i ogrzewać w zimie.

Komentarze są wyłączone.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress