Jak uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej?

fotowoltaika
Kim jest prosument i jak nim zostać?
16 sierpnia 2021
pompa ciepła
Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?
22 grudnia 2021
Solar panel

Stale rosnące ceny energii elektrycznej są niezwykle problematyczne zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prowadzących gospodarstwa domowe. Wielu z nich stara się znaleźć rozwiązanie, które pomoże im rozwiązać ten problem i uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej. Właściciele domów jedno- i wielorodzinnych oraz przedsiębiorcy często rozważają inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Jakie są zalety takiej decyzji i czy dzięki temu można uniezależnić się od podwyżek cen za prąd?

Co należy wiedzieć na temat fotowoltaiki? 

Rozważając opłacalność instalacji fotowoltaicznej, najpierw warto omówić sposób jej działania. Praca systemu polega na przekształcaniu energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną. Największą zaletą inwestycji w takie rozwiązanie jest możliwość zaoszczędzenia na opłatach za energię elektryczną. Pozyskiwaną energię można wykorzystywać do zasilania domu czy urządzeń wykorzystywanych w firmie. Warto również podkreślić, że fotowoltaika jest bezobsługowa. Oprócz tego wybór takiego rozwiązania to działanie przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ energia słoneczna zalicza się do odnawialnych źródeł energii.

Czy dzięki fotowoltaice można uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej? 

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą wiele zalet. Skupmy się jednak na najważniejszej kwestii, czyli możliwości uniezależnienia się od dostaw energii elektrycznej. Co ważne, dzięki energii ze słońca można zasilać wszystkie urządzenia w domu czy w firmie przez cały rok. Jednak w uwagi na to, że jesienią i zimą dni są krótsze, panele wówczas wytwarzają mniej energii.

W związku z tym można przyłączyć system do publicznej sieci energetycznej, co daje możliwość korzystania z prądu z sieci w momencie, w którym fotowoltaika nie produkuje jej wystarczająco dużo. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ w ciągu roku rozliczeniowego można nieodpłatnie odebrać tyle prądu, ile się oddało (przy czym zakład energetyczny odbierze 20% zgromadzonej energii). W praktyce oznacza to, że inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala na uniezależnienie się od dostaw energii elektrycznej, której ceny stale wzrastają.

Komentarze są wyłączone.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress