Chęć dbania o środowisko naturalne i zaoszczędzenia na rachunkach sprawia, że w wielu domach znajdują się rozmaite instalacje czy urządzenia, które w tym pomagają. Mowa tutaj między innymi o pompach ciepła, czyli urządzeniach grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii do ogrzewania budynków czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Możemy wyróżnić kilka rodzajów takich urządzeń. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
Jak działa gruntowa i wodna pompa ciepła?
Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii wykorzystywane w gospodarstwach domowych, to pompy ciepła cieszą się równie dużą popularnością co instalacje fotowoltaiczne. Podział tych urządzeń wynika z rodzaju źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Jedną z częściej wybieranych jest pompa gruntowa, w przypadku której energia jak sama nazwa wskazuje — jest pozyskiwana z gruntu. Zaletą inwestycji w takie urządzenie jest możliwość utrzymania stałej temperatury w sezonie grzewczym, a dodatkowo pompa może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.
Bardzo ważne jest, że w przypadku takich urządzeń powierzchnia działki musi być duża. Pompa wodna z kolei wykorzystuje do funkcjonowania energię elektryczną, olej albo gaz. W tym przypadku źródłem ciepła jest woda płynąca. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną, jednak z jego instalacją wiążą się stosunkowo duże koszty.
Czym się charakteryzuje powietrzna pompa ciepła i gdzie się najlepiej sprawdzi?
Trzecim rodzajem pomp ciepła jest pompa powietrzna, która podczas pracy wykorzystuje powietrze pobrane z zewnątrz. Możemy wyróżnić dwa typy takich urządzeń:
- powietrze-powietrze, czyli transport ciepła do wewnątrz,
- powietrze-woda, czyli transport ciepła do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą.
Rosnące zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła wynika przede wszystkim z tego, że koszty związane z ich montażem są niewielkie. Oprócz tego w przypadku wyboru takiego rozwiązania nie ma znaczenia wielkość działki, co w praktyce oznacza, że można w nie zainwestować, nawet posiadając niewielki dom.
Przeczytaj także na naszym blogu: Ciepło lub chłodno – jak działa rekuperator?