Moc instalacji fotowoltaicznej musi zostać dobrze oszacowana względem zapotrzebowania budynku na energię. Wiele zależy od sposobu ogrzewania domu i wyposażenia, ale można przyjąć, że dla średniego domu optymalna moc instalacji PV wynosi 4,5 kW. Najłatwiej oszacować potrzebną moc znając swoje zużycie roczne. Wówczas wystarczy zastosować następujący wzór:
Zużycie roczne w kW/h x 1,2 / 1000 = moc instalacji.
A więc dla zużycia na poziomie 3600 kWh optymalna moc instalacji będzie wynosić 3600 × 1,2 / 1000 = 4,3 kW. Obliczenia będą trudniejsza dla domu dopiero powstającego. Wówczas można zsumować moc wszystkich urządzeń i obliczyć ich zużycie energii poprzez przemnożenie mocy w watach przez czas użytkowania w godzinach na dobę.
Roczne zapotrzebowanie na energię powinno odpowiadać mocy instalacji — większe instalacje są nieefektywne ze względu na wyższy koszt i dłuższy okres zwrotu inwestycji. Minimalna zalecana moc instalacji fotowoltaicznych to 4 kW, ponieważ przy mniejszych instalacjach moduły kosztują więcej, a więc jest to mniej opłacalne.
Co oznacza moc paneli fotowoltaicznych?
Moc instalacji fotowoltaicznej to moc wszystkich zamontowanych paneli. 1 kWp to w zależności od rozmiaru i mocy 2 lub 3 moduły. W przypadku paneli należy rozróżnić trzy podstawowe pojęcia dotyczące mocy:
- Moc nominalna
- Moc maksymalna
- Moc rzeczywista
Wartość mocy nominalnej i maksymalnej określana jest w warunkach testowych. O faktycznie osiąganych parametrach pracy instalacji mówi moc rzeczywista, która zależna jest od natężenia promieniowania i temperatury. Większe uzyski będą generowane latem, a najniższe zimą. Poza tym więcej prądu wygenerują panele zamontowane na południe od modułów skierowanych na wschód lub zachód. Na podstawie mocy rzeczywistej można określić wydajność instalacji PV, czyli to, ile energii rocznie wyprodukuje 1 kWp.
Czytaj dalej: Kim jest prosument i jak nim zostać?