Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia. Dlaczego? Energia cieplna pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, czyli wody, gruntu lub powietrza, co przekłada się na brak rachunków za ogrzewanie. Poza tym podczas pracy pompy ciepła nie są emitowane żadne szkodliwe związki do atmosfery, jak ma to miejsce w przypadku pieców na paliwa kopalniane. W efekcie ogrzewamy dom tanio i nie niszczymy środowiska.
Dom bez rachunków? Pompy ciepła zasilane prądem ze słońca!
Do pracy pomp ciepła potrzebna jest energia elektryczna – bez prądu nie będzie bowiem działać sprężarka. Pomimo że stosunek ilości energii pobranej z sieci do ilości energii wyprodukowanej w przypadku pomp ciepła jest bardzo korzystny, to warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych. Instalacja PV wyprodukuje prąd ze słońca, a pompa ciepła wytworzy energię cieplną z powietrza! Czy można sobie wyobrazić bardziej energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie?
Powody, dla których warto zdecydować się na ogrzewanie domu pompą ciepła
Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące OZE, a więc montaż pomp objęty jest dofinansowaniem z programów lokalnych i funduszy europejskich, co znacząco obniża koszty początkowe inwestycji. Nawet jeśli montaż pompy wiąże się z niemałym wydatkiem, to inwestycja szybko się zwraca. Nowoczesne pompy to urządzenia energooszczędne o najwyższej klasie energetycznej spośród wszystkich urządzeń grzewczych, które do pracy także potrzebują prądu.
Pompy ciepła są praktycznie o połowę tańsze w eksploatacji niż kocioł gazowy i idealnie współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Decydując się na montaż pompy ciepła jeszcze na etapie budowy domu, można zaoszczędzić na przyłączu gazowym oraz budowie kominów, które w tym przypadku okazują się zbędne. Zamiast wentylacji grawitacyjnej można wybrać rekuperację z odzyskiem ciepła.