Kim jest prosument i jak nim zostać?

gruntowa pompa ciepła
Odpowiednio dobrana pompa ciepła kluczem do ciepłego domu
23 czerwca 2021
Solar panel
Jak uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej?
21 października 2021
fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina, która przeżywa w ostatnich latach prawdziwe ożywienie. Coraz więcej Polaków chce bowiem zadbać o środowisko naturalne i o własny budżet, korzystając z odnawialnych, niezwykle efektywnych źródeł pozyskiwania energii. Poznając bliżej tematykę związaną z panelami fotowoltaicznymi, szybko natrafimy na nazwę „prosument”. Co ona oznacza? I czy zostanie prosumentem jest opłacalne? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Prosument – kim jest?

Termin „prosument” został stworzony z dwóch odrębnych słów – producent i konsument. Oznacza więc osobę, która jest twórcą, czyli producentem jakichś zasobów, a jednocześnie także ich konsumentem, czyli osobą z nich korzystającą. W kontekście fotowoltaiki prosument jest podmiotem, który produkuje energię elektryczną przy pomocy specjalistycznej instalacji, a jednocześnie pobiera ją do własnych celów (działanie domu, firmy albo gospodarstwa rolnego). 

Szczegółowa definicja prosumenta zawarta jest w Ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii. Co ważne, jej najnowsza wersja stworzona w 2019 roku poszerza znaczenie tego terminu i oznajmia, że prosumentem może być zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca, jeśli decyduje się na montaż mikroinstalacji do mocy 50 kWp. Co ważne, energia powinna być wytwarzana na własne potrzeby, a nie z myślą o sprzedaży.

Dlaczego warto być prosumentem?

Czy bycie prosumentem jest opłacalne? Oczywiście, że tak! Tysiące Polaków przekonało się już, że posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wykazuje liczne zalety. Przede wszystkim daje poczucie niezależności od zewnętrznego dostawcy i wciąż rosnących cen prądu. Pozwala też obniżyć rachunki za energię elektryczną i odciążyć domowy budżet. To doskonała inwestycja, która pozwala nam spać spokojnie.

Warto także podkreślić, że prosumenci mogą rozliczać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii w tzw. systemie opustów. Oznacza to, że za każdą wprowadzoną do ogólnej sieci 1 kWh energii elektrycznej podmiot może za darmo odebrać w późniejszym czasie:

  • 0,8 kWh energii jeśli jego mikroinstalacja ma moc do 10 kWp (odebranie musi mieć miejsce maksymalnie dwanaście miesięcy od wspomnianego wprowadzenia),
  • 0,7 kWh energii jeśli jego mikroinstalacja ma moc od 10 kWp do 50 kWp.

Czytaj także: Do czego służą kolektory słoneczne?

Komentarze są wyłączone.